To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Bunkrowiec.com.pl
forum bunkrowca i ludzi związanych z fortyfikacja fotografia i podróżami

Dla wszystkich - Zagłębię Dąbrowskie

Anonymous - Nie Lip 02, 2006 8:46 pm
Temat postu: Zagłębię Dąbrowskie
Zna ktoś jakieś inne bunkry niż grzybki w rejonie Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
Ma może ktoś zdjecia?. Słyszałem zę jakieś sa w okolicy dworca - ale niestety sam nie mogę zlokalizować

Anonymous - Czw Lip 06, 2006 3:02 pm

Podłączam się do pytania...
Tak się składam, że też mieszkam w tym rejonie. A masz może jakieś szersze informacje na temat tych "grzybków" o których pisałeś?

Anonymous - Pon Lip 10, 2006 2:24 pm

Kurcze ja osobiście nie pomogę Ślask dla mnie to jeszcze czarna magia, wiem tyle co literatura podaje, jakies obiekty w Chorzowie Zbrosławicach itp/
otyagh - Pon Lip 10, 2006 3:40 pm

Witam. Ja mieszkam w Sosnowcu i moge powiedzieć ze z tego co wiem to innych obiektów poza betonowymi grzybkami nie ma....
w dzielnicy Klimontów takie są....

Anonymous - Wto Lip 11, 2006 11:07 am

No oczywiscie poza grzybkami jest cos takeigo :

obiekt
Ale chyba to nic wspólnego z fortyfikacjami nie ma - nikt nie wie co to jest

W okolicah dworca w Sosnowcu sa tunele - pewnei jakeiś schrony




Schrony te mają dwa wejścia, na górze sa "kominki" wentylacyjne. Długosc moze 30 -50 m.

Dodatkowo ale to już Śląsk jest taki ciekawy obiekcik o którym pisza na stronie
Mysłowice

Jedni mówią ze to jakiś szyb odwadniajaćy , a drudzy że to schrony

otyagh - Wto Lip 11, 2006 3:17 pm

Witam.

Prawdopodobnie są to magazyny. jak na mój gust. nie widać żadnych szczelnic.

Anonymous - Wto Lip 11, 2006 4:12 pm

Sorki za moje banalne pytania, ale dopiero od niedawna zacząłem się interesować tym tematem i nie jestem do konca rozeznany.
Otóż interesują mnie owe grzybki (z racji ze jest ich sporo w mojej okolicy). Otóź orientujecie się kto je budował i kiedy?? Bo ja na jednym z tych "bunkrów" znalazłem napisy (napisane podejrzewam palcem w świeżym betonie...) m.in datę: 1944.
Wzdłóż wzgórza w Dąbrowie G. i w lesie jest ich naprawde sporo. Jeden z owych "znajomych" grzybków ma na górze kwadratowy otwór ok. 1 m2. Orientujecie się może czy to jest jakies mocowanie na działo (karabin), czy jakieś wejście do schronów ??


Z góry dzięki za odpowiedz

Mateusz

Anonymous - Wto Lip 11, 2006 4:46 pm

Sorki, nie zalogowałem się :oops: ... ten post powyżej jest mój.
Anonymous - Wto Lip 11, 2006 5:07 pm

otyagh - o czym mówisz ze magazyny??
Te tunele koło dworca??
Dlaczego to nie mogą być schrony??

Anonymous - Wto Lip 11, 2006 5:50 pm

Co do grzybków - to na tej stronie są ich zdjecia .
Sa to grzybki z okolicy Dąbrowy Górniczej. JEst tam jedno zdjecie przedstawiające dziurę kwadratową w bunkrze.
wortal poszukiwaczy skarbow

otyagh - Wto Lip 11, 2006 6:56 pm

Piotrrr napisał/a:
Co do grzybków - to na tej stronie są ich zdjecia .
Sa to grzybki z okolicy Dąbrowy Górniczej. JEst tam jedno zdjecie przedstawiające dziurę kwadratową w bunkrze.

te kwadratowe dziury na sciankach to są wejścia. do tych obiektów wchodziła jedna osoba z pistoletem maszynowym lub obserwator i były połączone okopami. (teraz okopy są zasypane). W okolicach Myszkowa a dokładniej w lesie w Zaborzu jest podobna linia umocnieńtam okopy się zachowały w dośc dobrym stanie.



Anonymous napisał/a:
otyagh - o czym mówisz ze magazyny??
Te tunele koło dworca??
Dlaczego to nie mogą być schrony??


schrony bojowe to nie są , a przeciwlotnicze mogą ale wątpie.
Twierdze iż to nie są schrony bojowe ponieważ nie posiadają otworów szczelniczych, a ten tunel wentylacyjny mnie tylko martwi.
A jakiej średnicy jest ten tunel. z zresztą w poniedziałek się ta przejde i zobacze i dam dokładniejszą odpowiedz...

Anonymous - Śro Lip 12, 2006 2:06 pm

Oto dalsze zdjecia z tego obiektu koło "ślimaka" w Sosnowcu niedaleko dworca PKP








Moze na podstawie tych zdjęć powiecie czy to jest schron czy też nie? Wg. mnie chociaż jestem laikiem w tych sprawach jest to schron

Anonymous - Śro Lip 12, 2006 4:43 pm

Zrobiłem amatorski plan tych tuneli, oto on


Oraz widok kratki wentylacyjnej ze środka


Co ciekawe znalazlem trzeci taki obiekt. Idąc z Parku Dietla w kierunku slimaka to po drodze sa dwa, za ślimakiem trzeci, no i podobno w okolicach ul. Naftowej czwarty (tego ostatniego nie sprawdzałem)

A więc są to schrony przeciwlotnicze? czy może coś innego?

prezes2005 - Nie Lip 16, 2006 8:10 am

moim zdaniem są to typowe schrony przeciwlotnicze
otyagh - Pon Lip 17, 2006 7:53 pm

Tak więc moje przypuszczenia są trafne.
Dziś oglądałem jeden za sklepen Leader Price koło dworca. i prychylam sie do słów prezesa. te o9biekty leżą w jednej lini obok torów kolejowych.
Aa poza tym Sosnowec nie był miastem ufortyfikowanym więc magazyn odpada.
Ja się jesczszcze popytak i dam konkretną odpowiedż możliwe że pod koniec tygodnia.

prezes2005 - Pon Lip 17, 2006 8:15 pm

od razu widać charakterystyczną budowę schronów :) jak dla mnie 100% są to schrony przeciwlotnicze dla obrony ludności cywilnej, budowane ok 2,5 - 3m pod ziemią, budowane w całości i przysypywane albo też robione kompozytowo


w sumie może więcej fotek z zewnątrz bym prosił oraz fotkę klatki schodowej wtedy juz bede super pewny że to schrony przeciwlotnicze

Anonymous - Śro Sie 02, 2006 5:01 pm

neistety wiecej fotek nei mam - ale wejcie tam nei jest schodami tylko pochylnia w doł i na koncu tej pochylni jest otwór drzwiowy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group