Aktualności Zdjęcia Wyjazdy Zdjęcia Gościnne Księga Wpisów Archiwum Kontakt Nasze Banery

 

NEUSALZ  14.02.1945r

61 ROCZNICA WYZWOLENIA NOWEJ SOLI

 Z okazji 61 rocznicy wyzwolenia Nowej Soli na stronie został zamieszczony orginalny maszynopis STANISŁAWA SINTA , który był żołnierzem Września brał udział w Powstaniu Warszawskim oraz był więziony w obozach hitlerowskich. Maszynopis zawiera informacje dotyczące powojennej Nowej Soli i jej rozwoju  w późniejszym okresie.

WYCINEK PRASOWY

Nowa Sól - polskie miasto nad Odrą

MASZYNOPIS STANISŁAWA SINTA

strona 1  strona 2 strona 3

                   

 

TROCHĘ HISTORII

źródło : " NOWA SÓL - dzieje miasta " Zielona Góra 1993r / pod redakcją Joachima Benyskiewicza

Nową Sól 14 lutego 1945 roku wyzwoliły oddziały 3 Armii Gwardii dowodzone przez gen. W. Gordowa, wchodzącej w skład 1 Frontu Ukraińskiego.

W dniu 8 lutego 1945 roku wojska 1 Frontu Ukraińskiego przystąpiły  do wykonywania zadań tzw. " Operacji Dolnośląskiej " , w trakcie której wojska prawego skrzydła frontu miały w dniach 8 - 15 lutego sforsować Odrę na odcinku Ścinawa - Głogów - Nowa Sól. Uderzenie z rejonu Ścinawy i Oławy wykonano siłami 3 Armii Gwardii , 6 , 13 , 52 Armii oraz 3 i 4 Armii Pancernej. Taktyka walki przyjęta przez dowódcę 1 Frontu Ukraińskiego marszałka Iwana Koniewa - szybki atak pancerny , otoczenie i blokada punktów oporu zdobywanych następnie przez artylerię ciężką i piechotę , pozwalała na szybkie i skuteczne prowadzenie działań bojowych.

Oddziałom 3 Armii Gwardii dowodzonej przez gen. Gordowa już w pierwszym dniu operacji udało się zdobyć duży obszar w okolicach Ścinawy , a w następnych trzech dniach sforsować Odrę między Głogowem a Nową Solą .  W dniach od 11 do 14 lutego oddziały 3 Armii Gwardii posuwały się przez Kłobuczyn i Gaworzyce w kierunku Zielonej Góry. 13 lutego oddziały radzieckie obeszły i okrążyły Głogów , wyzwalając jednocześnie Bytom Odrzański , a 14 lutego 1945 roku czołgi 3 Armii Gwardii stanęły na rynku w opuszczonej przez oddziały niemieckie Nowej Soli.

Ze wspomnień niemieckiego mieszkańca Nowej Soli wynika , że w czasie walk zniszczonych zostało 30 budowli, w tym ewangelicki dom parafialny , księgarnia miejska, hotel " Grosser-Gasthof " , fabryka Heschego , budynek adinistracyjny fabryki Gruschwitza.