Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

 Toruńscy miłośnicy fortyfikacji, po zapewnieniach ze strony miasta, mogą robić plany na przyszłość
Magistrat zmieni warunki, na jakich Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne dzierżawi należący do miasta obiekt wchodzący w skład Skansenu Fortyfikacji na Podgórzu.
Bateria powstała w 1895 roku jako obiekt eksperymentalny. Jest jedną z najcenniejszych atrakcji twierdzy toruńskiej 

- Skansen Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń składa się w tej chwili z trzech obiektów: baterii i schronu amunicyjnego SLB oraz eksperymentalnej baterii AB IV - mówi Tomasz Iwaszkiewicz z Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. - Dwa pierwsze należą do wojska, ostatni wydzierżawiliśmy od miasta. Jak dotąd mieliśmy zwykłą umowę dzierżawy, którą można było praktycznie w każdej chwili wypowiedzieć. W rewitalizację obiektów zainwestowaliśmy spore środki i mamy nadzieję, że nasz skansen będzie się rozwijał, więc zależy nam na tym, by uzyskać od miasta lepsze warunki, przede wszystkim gwarancję, że z tego obiektu będziemy mogli korzystać dłużej.


To, że Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne lepsze warunki otrzyma, jest już w zasadzie pewne. Na początku lipca Rada Miasta zgodziła się, by zabytkowy obiekt wydzierżawić Towarzystwu na 15 lat. - Podpisanie umowy jest w zasadzie formalnością - mówi Wiktor Krawiec, dyrektor magistrackiego Wydziały Gospodarki Nieruchomościami.


Kilka lat temu grupa zapaleńców zajęła się zdewastowanym stanowiskiem baterii AB IV. Wśród toruńskich budowli fortyfikacyjnych jest to obiekt niezwykle cenny. Niemcy zbudowali go w 1895 roku, jako baterię eksperymentalną. Ponad sto lat po powstaniu, bateria niemal po swoją pancerną kopułę była zasypana. Miłośnicy fortyfikacji, którzy postanowili ją ratować, podczas oczyszczania terenu usunęli ponad 700 ton ziemi. Wokół odkopanej baterii zaczął rosnąć skansen fortyfikacji, do którego trafiły schrony z różnych części Torunia, a także i spoza niego. Na Podgórzu pojawił się też inny sprzęt wojskowy, jak chociażby polski samochód pancerny sprzed 1939 roku.

Opiekujący się skansenem członkowie TTF mają zamiar urozmaicić go o kolejne atrakcje, najpierw jednak teren muszą ogrodzić, by metalowe na ogół eksponaty nie padły łupem zbieraczy złomu. Dzięki nowej umowie z miastem TTF będzie się mogło starać się o to, by swoje plany realizować przy wsparciu funduszy unijnych.

Wyjątkowa bateria

Bateria doświadczalna AB IV znajdująca się na Podgórzu została zbudowana przez Niemców w 1895 roku. Był to obiekt prototypowy, więc cenny jest choćby ze względu na swą wyjątkowość. W kopule pancernej, zamontowanej na żelbetonowej konstrukcji, znajdowała się armata kalibru 105 mm. Przez ponad sto lat bateria niemal po swoją pancerną kopułę była zasypana.

źródlo www.nowosci.com.pl