Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
 Koło terenowe „Przedmoście Warszawa” skupia miłośników fortyfikacji z okolic Warszawy,  zainteresowanych rewitalizacją umocnień „Przedmościa Warszawa”.
Szczególnie na uwadze mieliśmy, mamy i mieć będziemy zespół dwóch, najlepiej zachowanych na tej pozycji niemieckich schronów bojowych, znajdujących się na Dąbrowieckiej Górze, w gminie Karczew. Naszym celem jest ich wyremontowanie i wyposażenie, wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektów, z przeznaczeniem na Muzeum Fortyfikacji Przedmościa Warszawa.
Koło przejmuje tradycje Sekcji Otwockiej Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, która wraz ze wspierającymi osobami włożyła już sporo pracy w remont schronów z Dąbrowieckiej Góry.
Legalne prace zaczęliśmy w lipcu 2004, jednak były one prowadzone już wcześniej.
Poniżej podsumowanie najważniejszych naszych dokonań przy tych obiektach:

1. Regelbau 120a

Schron obserwatora artylerii, w wersji z izbą bojową, flankującą wejście i zapole. Głównym "uzbrojeniem" była kopuła obserwacyjna artylerii 441P01 z głównym peryskopem pionowym i czterema pomocniczymi peryskopami bocznymi. Kopuła zachowała się do obecnych czasów. Załoga schronu liczyła 9 osób (3 oficerów i 6 żołnierzy).


Wykonano:

- całkowite oczyszczenie wnętrza schronu z piachu i śmieci,

- oczyszczenie przedpola schronu i równi ogniowej, zdjęcie warstwy ziemi o grubości od 40 do 180 centymetrów,

- szalunek zabezpieczający skarpę (prawą, patrząc od drogi),

- barierki zabezpieczające przed schodzeniem i rozdeptaniem z tejże skarpy,

- wycięcie krzewów zasłaniających obiekt.

2. Regelbau 514

Schron bojowy CKM, do ognia bocznego. Uzbrojony był w jeden karabin maszynowy MG-34, zamontowany na stanowisku za płytą pancerną 78P9. Płyta owa zachowała się do obecnych czasów. W schronie znajdowało się również stanowisko obserwatora piechoty, któremu do obserwacji służył peryskop pionowy. Załoga liczyła 6 osób.


Wykonano:

- oczyszczenie wnętrza schronu z piachu, gruzu i śmieci,

- odkopanie i wykonanie prowizorycznego szalunku przy wejściu do schronu,

- wykonanie trwałego szalunku zejściowego, początek formowania nasypów maskujących schron.

Ponadto w lipcu 2004 i 2005 zorganizowaliśmy dwa pikniki forteczne, oświetliliśmy wnętrze schronu R120a, zaprezentowaliśmy tam militaria z walk 1920 i 1944 mapy przedmościa, przebieg bitwy pancernej na przedpolach Warszawy w 1944, elementy wyposażenia pozyskane podczas odkopywania obiektów jak i pochodzące od miejscowej ludności.
Pierwszy piknik był finansowany z własnych środków a zwróconych przez miasto Otwock, drugi natomiast sfinansował oddział otwocki PTTK, również przez pozyskaną z Otwocka dotację. Ale warto dodać, że PTTK było conajwyżej współorganizatorem tejże imprezy, i tylko imprezy.
Od października 2003 do lutego 2004 prowadzona była dokumentacja postępu prac na stronie http://hun97.republika.pl/ (autor jest członkiem Koła). Dalsza aktualizacja tej strony jest w toku. Do lipca 2005 roku schrony i ich otoczenie były regularnie sprzątane.
Wszelkie prace zostały przerwane w 2005 roku ze względu na brak możliwości, gdy nadleśnictwo Celestynów nie odpowiedziało jednoznacznie na naszą ofertę wydzierżawienia schronów. Cały czas jednak dążymy do tego żeby pozytywnie uregulować kwestie prawne i przystąpić do remontu wyżej wymienionych obiektów.

Tekst: Michał Pawlak Zdjęcia: Michał Pawlak
źródło: http://www.profort.org.pl/