Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Niewiele w ostatnich tygodniach działo się w bunkrowym świecie więc i trudno było coś wygrzebać z prasy i innych wydawnictw online.


W majbliższym otczeniu odbyło się po raz kolejny spotkanie nazywane od lat Zaduszki, relację z tego spotkania mamy już na stronie od kilku dni.
W interia.pl natomiast można przeczytać art pt Butmir - tajny schron Josefa Broz Tity autorka Małgorzata Schwarzgruber opisuje Nam schron który został udostępniony dla turystów. Mieści się w nim muzeum, a także od 2000r odbywają się spotkania artystyczne. Wygląda ciekawie 

 W tunelach schronu prezydenta Tity /Małgorzata Schwarzgruber /Polska Zbrojna

Czytaj więcej na
http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-butmir-tajny-schron-josefa-broz-tity,nId,1898464

Kolejna ciekawa informacja to skansen fortyfikacyjny w
Starych Jabłonkach,

?
Grupa pasjonatów z Ostródy uratowała przed całkowitym zniszczeniem schron bojowy z czasów II wojny światowej i stworzyła tu Skansen fortyfikacji Stare Jabłonki. Nie było łatwo, obiekt był bardzo zaniedbany, pełen śmieci, gruzu i ziemi. ??Dzięki przychylności Nadleśnictwa Stare Jabłonki, kilku sponsorów, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy członków Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego udało się wyremontować obiekt. Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem nadleśnictwa i konserwatora zabytków.

W 1939 roku Stare Jabłonki, które wówczas nazywały się Altfinken były początkowym odcinkiem tzw. Pozycji Olsztyneckiej czyli linii schronów bojowych oraz schronów biernych wzmocnionych linią okopów. Budowę tych żelbetonowych obiektów, z płytami pancernymi grubości 10 cm, rozpoczęto w 1938 roku. Załoga bunkra w Starych Jabłonkach składała się z 10 osób, które dodatkowo wsparte były drużynami żołnierzy rozlokowanymi w schronach biernych. W samych St. Jabłonkach takich schronów biernych było aż pięć: trzy z nich w obrębie wsi, a dwa w lesie za jeziorem Szeląg Mały. Wspomagały one obronę schronu bojowego przy dawnej drodze na Olsztyn.

Przeczytaj cały tekst:
Schron bojowy w Starych Jabłonkach dla zwiedzających! - Ostróda http://ostroda.wm.pl/206690,Schron-bojowy-w-Starych-Jablonkach-dla-zwiedzajacych.html#ixzz3rJkf1DeF

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież