Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Drakelow Tunnels to podziemny kompleks wojskowy wybudowany pod Kingsford Country Park na północ od Kidderminster, Worcestershire, obejmując 23.000 m2 . Tunele, które mają łączną długość ok 6km, mają bardzo ciekawą przeszłość i są zabytkiem wojskowej historii Wielkiej Brytanii. Jest to drugi pod wzgledem wielkości kompleks na wyspach zaraz po Barlington na południu Anglii. Historia tego obiektu miała kilka etapów: II wojna, okres zimnej wojny lata 80` 90` I czasy dzisiejsze.II wojna światowa

Zaprojektowany przez Sir Alexander Gibb & Partners, pierwotnie zwany "Drakelow Underground Dispersal Factory " został wybudowany podczas II wojny światowej we wzgórzu piaskowców w okolicy wsi Kinver i miasta Kidderminster. Pierwotnie zbudowany jako fabryka (Shadow Factory) dla firmy samochodowej Rover, którzy produkowali silniki dla spółki Bristol Aeroplane.

Produkowano także komponenty dla głównych fabryk Rovera w Acocks Green i Solihull, Głównym celem kompleksu była produkcja części a także uważano ja za zapasową fabrykę w razie zniszczenia głównych obiektów naziemnych fabryki Rovera.


Koszt obiektu pierwotnie oszacowano na ? 285,000, a budowa, która rozpoczęła się w czerwcu 1941 roku miała być ukończona w niecały rok!. Jednak, podziemna fabryka osiągnęła pełną produkcję w maju 1943 roku i ostateczny koszt przekroczył 1.000.000?.Schron posiada 4 tunele główne gdzie poruszały się pojazdy (mniej niż 1/4 tuneli) i liczne tunele mniejszej średnicy gdzie były ustawione maszyny, urządzenia elektryczne, toalety, biura, studio BBC, kuchnia, bar, stołówka, zakład komunikacji i inne obiekty. Podczas zwiedzania nie natrafiłem na miejsca noclegu dla pracowników, możliwe że przewidywano rozkładane łóżka przygotowane w innych pomieszczeniach.


Zimna Wojna

W latach 1950 i w czasie zimnej wojny, w miejsce było używane przez Ministerstwo Zaopatrzenia jako magazyny.
Następnie około 1958 część terenu została opracowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jako regionalną siedzibę rządu (RSG9). W lecie 1963 roku została tam zorganizowana manifestacja przez West Midlands Committee of 100 (brytyjska grupa anty wojenna ). W późniejszych systemach obrony bunkier został wyznaczony dla Sub-Regional Control (SRC), Sub-Regional Headquarters (SRHQ) i Regional Government Headquarters -(RGHQ).Obiekt została znacznie zmodernizowany w 1980 roku, około 1/4 schronu została wykorzystana, zamontowano nowe drzwi przeciwwybuchowe w miejsce poprzednich drewniany drzwi fabryki i wnętrze kompleksu zostało odnowione. Ściany z piaskowca zostały pomalowane na biało. Wiele pomieszczeń zyskało nowe inne przeznaczenie, wybudowano nowe toalety, nową kuchnie, agregaty i wentylacja też była nowa. Zupełnie w innych miejscach niż ta z okresu II wojny.

 


Lata 90 i czasy dzisiejsze.


W około 1990 roku był plan, aby przenieść RGHQ do znacznie mniejszego bunkra, używanego dawniej przez U.K. Warning and Monitoring Organisation (UKWMO) , do Lawford Heath niedaleko Rugby. Nigdy to jednak nie nastąpiło, a kompleks Drakelow Tunnels został zdemilitaryzowany i ostatecznie sprzedany w 1993r.

 


W czasie gdy obiekt trafił w prywatne ręce powstały plany aby przebudować kompleks a tak naprawdę całkowicie go zniszczyć, budując w tym miejscu mieszkania i obiekty komercyjne. Taki pomysł spotkał się z krytyką i protestami, nie pozwolono aby obiekt o tak dużym znaczeniu historycznym został utracony na zawsze. Tym razem się udało i obiekt jest przygotowywany dla ruchu turystycznego, ale są obawy że szalony plan zniszczenia schronu może powrócić.

 

W obiekcie jest prowadzony ruch turystyczny , raczej nieśmiało i powoli, organizuje się zwiedzanie dla umówionych grup. Organizuje się tu gry taktyczne ASG, a także zabawy z cyklu Paranolmal Activity. Ja dziękuję serdecznie za zaproszenie dla Chrisa i Michaela, którzy opiekują się tym miejsce.

Rafał Marcinkiewicz

GALERIA