Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Począwszy od 1942 roku rząd amerykański rozpoczął ciche nabywnie ponad 60,000 Ha ziemi we wschodnim Tennessee na potrzeby Projektu Manhattan - sekretnego programu II wojny światowej, który miał za zadanie zająć się opracowaniem bomby atomowej. Rząd potrzebował ziemi by zbudować masywne udogodnienia, by wzbogacać i opracowywać materiały nuklearne potrzebne do budowy tej nowoczesnej bomby, tak by nie wzbudzać uwagi u wrogich szpiegów. Rezultatem tego było stworzenie sekretnego miasta nazwanego Oak Ridge, które dało miejsce do zamieszkania dziesiątkom tysięcy pracowników wraz z ich rodzinami. Całe miasto wraz z obiektami laboratoryjnymi były ogrodzone i obstawione uzbrojoną strażą przy wszystkich wejściach

 

. Pracownicy zostali zaprzysiężeni do utrzymywania wszystkiego w tajemnicy oraz informowani tylko o specyficznych zadaniach, które oni mieli wykonać.  Większość z nich nie była świadoma właściwej natury wytwarzanego przez nich finalnego produktu dopóki jedna z bomb nie została zrzucona w 1945 na Japonię. Fotograf Ed Westcott (jedyny autoryzowany fotograf tych obiektów) powziął wiele fotografii Oak Ridge zarówno w czasie wojny jak i również po niej, uchwycając proces konstrukcji, eksperymenty naukowe, manewry wojskowe oraz codzienne życie miasta-społki z lat 40-tych XX wieku (gdzie spółka staje się rządem USA)

Powyższa fotografia przedstawia gigantyczną 44 Ha instalację przemysłową w Oak Ridge, gdzie był produkowany uran na potrzeby pierwszej bomby atomowej.

Grafitowy reaktor o nazwie X-10, w Oak Ridge w roku 1947. X-10 był drugim na świecie sztucznym reaktorem jądrowym (zaraz po Enrico Fermi's Chicago Pile) a także był pierwszym reaktorem zaprojektowanym i zbudowanym do pracy ciągłej.

Główne pomieszczenie kontrolne w K-25 - fabryce wzbogacania uranu w Oak Ridge

Spawanie w obiektach K-25 w Oak Ridge w lutym 1945 r. W czasie największego natężenia produkcji, rząd zatrudniał niemal 100 tysięcy pracowników w tym tajnym mieście.

Fizyk J. Robert Oppenheimer, 14 lutego 1946 w Oak Ridge. Oppenheimer nazwany został "ojcem bomby atomowej" z racji roli jaką odegrał jako szef tajnego laboratorium broni zwanego Manhattan Project.

Po więcej fotografi przedstawiających powyższy temat w różnych jego zakresach i terminach zapraszam do poniższego linku

Żródło:
http://www.theatlantic.com/infocus/2012/06/the-secret-city/100326/#
Fotografie: Ed Westcott
Tłumaczenie: Promo ;)