Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Jaskinie i tunele od zawsze były częścią ludzkiego życia. Przez lata udoskonalaliśmy swoją wiedzę dotyczącą sposobu kształtowania tych schronów i korytarzy a dziś kopiemy już dla każdego możliwego powodu. Kopiemy by znaleźć i kulturalne i rzeczowe skarby, drążąc w kopalniach oraz odgrzebując archeologiczne znaleziska. Użytkujemy pieczary dla możliwości stabilnego przechowywania, dla rozrywki oraz dla możliwości uchronienia się od katastrof naturalnych jak i tych przez człowieka wyrządzonych. A że ziemia staje się coraz bardziej przeludniona a granice coraz szczelniej zamknięte tunele służą jako ścieżki dla naszych pojazdów oraz ścieżki którymi szmuglowane są różne "dobra". Zebrane poniżej zdjęcia z w sumie dwóch galerii są obrazem różnych scen z całego świata. Zapraszam do odbycia podróży w przestrzeni poniżej poziomu gruntu jakiej jeszcze żadno z Was nie uświadczyło.

Pierwsza fotografia przedstawia niewidomego mężczyznę grającego na instrumencie dla pieniędzy w tunelu na wyspie Gulangyu w Chinach. (Reuters/Jason Lee)


Turyści odwiedzają pawilon Kuha Karuhas ulokowany w jaskini Phraya Nakhon w parku narodowym Khao Sam Roi Yot ok 300km na południe od Bangkoku - Tailandia(5 grudnia 2010). Pawilon został zbudowany w 1890 r. na cześć wizytującego tą jaskinię króla Chulalongkorn, pradziada aktualnie panującego władcy Bhumibol Adulyadej. (Christophe Archambault/AFP/Getty Images)


Odwiedzający stoi w sekcji zwanej
Erstfeld-Amste aktualnie najdłuższego na świecie tunelu kolejowego wydrążonego w Aplach. Tunel o nazwie NEAT Gotthard Base Tunnel powinien wejść do użytkowania pod koniec 2017. Zdjęcie zrobione 5 października 2010 przez Reuters/Arnd Wiegmann.


Zardzewiałe metalowe koło służące do operowania przepustem na oryginalnej śluzie będącej elementem systemu kanałów pod Frankfurtemw Niemczech, sportretowane podczas podziemnej wycieczki 13 sierpnia 2010. Kanały muszą być regularnie przeglądane, tak by były przygotowane gdy nadejdzie potrzeba ich użycia podczas powodzi.
(Reuters/Kai Pfaffenbach)


Opiekun
Joanne Gray nadaje ostatnie zabiegi przygotowawcze dla "the Repeater Station", sieci podziemnych tuneli pod zamkiem w Dover, które zostały odrestaurowane przez English Heritage dla publicznego pokazu, 3 czerwca 2011 w Dover/Anglia. Ewakuacja alianckich żołnierzy z Dunkierki była nadzorowana i koordynowana z sekretnego centrum dowodzenia ulokowanego w tunelach głęboko pod zamkiem. (Matthew Lloyd/Getty Images)


Turystka przemieszcza się podziemnym tunelem, którego archeolodzy datują na 2 000 letni tunel drenażowy, prowadzący do starego centrum miasta Jeruzalem. Zdjęcie datowane na 2 sierpnia 2011. Wyrobisko tego tunelu poniżej Jeruzalem dostarczyło nowych artefaktów z wojny, która miała tu miejsce ponad 2 000 lat temu - wynika ze słów archeologów.


Mężczyzna przygląda się dziurze powstałej wewnątrz domu 19 lipca 2011 na północy miasta Guatemala. Sąsiedzi słysząc głośne "buum" w środku nocy, pomyśleli że gdzieś wybuchła butla z gazem. Jednakże jedyne co znaleźli to głęboka dziura pośrodku domu. Otwór miał wymiary 12,2 metra głębokości i 80cm szerokości powołując się na słowa oglądającego to dziennikarza. Policja oraz członkowie krajowego biura ds naturalnych katastrof oraz oficjele z firmy zajmującej się użytecznością wody przybyli na miejsce przeprowadzić inspekcję zaistniałego zjawiska. Powstała dziura okazała się procesem naturalnej erozji, które mogą być stopniowe ale często są nagłe. Miasto Guatemala jest zbudowana na podłożu wulkanicznym co sprzyja powstawaniu takich właśnie zjawisk, których powstawanie często zawinione jest zarzutem nieszczelnej kanalizacji i ulewnych deszczów.
(Johan Ordonez/AFP/Getty Images)


Odwiedzający ogląda tunel stanowiący część starego systemu kolejowego Malty, który został całkowicie wyjęty spod użytkowania w 1931 r. w Florianie na przedmieściach Valetty, 23 października 2011. Lokalni mieszkańcy oraz turyści przybyli by móc zobaczyć te tunele, otwarte po raz pierwszy dla publicznego wizerunku - powołując się na słowa lokalnych mediów.
(Reuters/Darrin Zammit Lupi)

Więcej świetnych zdjęć wraz z opisami (w jęz. ang.) znajdziecie w linkach poniżej:
http://www.theatlantic.com/infocus/2011/06/scenes-from-underground/100087/
http://www.theatlantic.com/infocus/2012/06/scenes-from-underground-part-ii/100329/

enjoy!

9/10 VIII 2k12
Promo