Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Bart jest duńskim fotografem

z pasją fotografowania budowli postindustrialnych.

Jego nie interesują nowe budynki, lecz takie, które są stare i niszczejące.

Opisując to jego własnymi słowami: Już jako dziecko zastanawiałem się nad tymi wszystkimi

niszczejącymi budowlami i zatraconymi miejscami. Pojawiały się jako przebłysk przez brudną

szybę samochodu moich rodziców podczas gdy ja przesiadywałem na jego tyle podróżując.

Ciemnobrązowe ściany migające w mgnieniu oka, duże budynki za tymi murami, powybijane szyby

i kominy które przestały kopcić swoim zatrutym powietrzem.

Zawsze zastanawiałem się czego oczekiwać, gdy przyjdzie mi odwiedzić drugą stronę ścian.

Zapraszam na pasjonującą wycieczkę po przeminionych czasach świetności

przemysłu, kultury a także życia zwyczajnego

okiem tego niezwykłego fotografa.

Complement 4 PLUrbex

Promo

Zdjęcie powyżej przedstawia szkołę katolicką w Hiszpanii z tripu odbytego w marcu 2011r. Kategoria "Kościoły i zamki". Zbudowana pierwotnie jako zamek w okolicach 1900r., w różnorodnych stylach architektonicznych, zgodnie z testamentalnym życzeniem ostatniego właściciela zostało przekształcone w centrum edukacji po jego śmierci.

W jego obszernej relacji z całej Europy i reszty świata, znalazł się i mały akcent z Polski. Słynny kościół ewangelicki w Żeliszowie. Kategoria "kościoły i zamki". Wycieczka z lipca 2011.

To była długa wycieczka, właściwie dla zaledwie paru lokalizacji. Zaczęliśmy wieczorem od wycieczki niemieckim Autobahnem w ciężkiej ulewie. O 3 w nocy sprawdziliśmy pierwsze dwie miejscówki - obie okazały się marne, więc poszliśmy spać na kilka godzin do auta. Wczesnym rankiem kolejne dziesiątki kilometrów aby finalnie dojechać do tego kościoła. Widząc go z zewnątrz znów zaczęliśmy się zastanawiać czy naprawdę było warto tu gonić, lecz gdy w końcu weszliśmy do środka musieliśmy przyznać - tak, warto było!

Fabryka Innocenti we Włoszech. Kateoria "Przemysł". Wycieczka z lutego 2008.

Niegdyś te ogromne budynki tętniły życiem pełne pracowników, montujących skutery Lambretta, a w nowszych czasach Mini Minor. Fabryka zamknięta w 1993r., po 60 latach od czasu gdy ją tu uplasowano. Nawet dla tak dużego miasta jak Milan, to musiała być katastrofa, gdy tylu ludzi musiało stracić po jej zamknięciu swą pracę.

Elektrownia Battersea Londyn. Trip z listopada 2009. Kategoria "Przemysł".

Zbudowana na południowym brzegu rzeki Thames. Elektrownia łączy w sobie dwie oddzielne potężne zakłady energetyczne, budowane w dwóch etapach, jako osobne budynki. Budynek Battersea A zbudowano w latach 30, XX w., podczas gdy wschodnie Battersea B w latach 50, XX w. Zostały zbudowane jako dwa identyczne projekty, zapewniając doskonale znany czterokominowy układ. Elektrownia zaprzestała generować energię w 1983, lecz poprzez te 50 lat działania stała się jednym z najbardziej znanych punktów orientacyjnych na mapie Londynu.

Kopalnia węgla Zeche W. w Niemczech. Eksploracja z września 2010r. Kategoria "Górnictwo".

Ulokowana w przemysłowym regionie Niemiec stoi ta oto kopalnia. Porzucona zaledwie od kilku lat, jako że jej lokalizacja jest bardzo mało znana, jest w wyśmienitej formie.[...]Będąc w pobliżu doszliśmy do wniosku iż ochrony nie ma w pobliżu, co dało nam okazję do prześliźnięcia się do wnętrza i raczenia naszego wzroku jej pięknem".

Browar Carlsberga w Danii. Trip z lutego 2009. Kategoria "Jedzenie i picie".

Najstarsze budynki datowane są na 1847r. i od tej daty w każdym dziesięcioleciu aż do 1990 -tych budowany był nowy budynek w stylu odpowiadającym aktualnej dekadzie. W imię racjonalizacji i automatyzacji Carlsberg wybudował nową fabrykę po drugiej stronie Danii, zamykając jednocześnie tę w Kopenhadze. W listopadzie 2007 ostatnia butla została tu napełniona.

Szpital św. Marii, Niemcy lipiec 2010. Kategoria "Szpital i opieka"

W każdym szpitalu są pomieszczenia, których jest duże prawdopodobieństwo że nigdy nie zobaczysz. Jest szansa że zobaczysz sale operacyjną, lub nawet Oddział Intensywnej Terapii, jeśli masz mniej szczęścia. Lecz prawie nie ma cienia szansy abyś ujrzał kiedykolwiek kostnicę. To jest prawdopodobna przyczyna dlaczego jestem tak podekscytowany będąc tutaj. I to oczywiście jest ostateczna lokalizacja. Jeśli tu przybędziesz to zapewne z zamkniętymi oczami.

Katolicka szkoła dziewczęca, Francja - wyjazd z listopada 2010. Kategoria "Szkoły"

Wybudowana w latach 50-tych XIX w. przez mnichów jako seminarium, przekształcone później w szkołę dla dziewcząt. Podczas I wojny światowej, dzieci zostały wysłane do domów a w budynku urządzono szpital wojskowy. Podobny stan rzeczy nastał podczas II wojny światowej. Wykorzystywany militarnie, najpierw jako baraki dla żołnierzy, później jako szkoła dla młodych nazistów. Po długiej i poruszającej historii szkoła, która zawiera w sobie dużą kaplicę, jest pozostawiona sama sobie od ładnych paru lat.

Parę zdjęć więcej

Hotel termiczny/uzdrowisko - Francja, wypad z kwietnia 2012. Kategoria "Budownictwo mieszkaniowe i rezydencje"

Chambre du Commerce - jeden z najpiękniejszych budynków w moim mniemaniu. Niemcy - trip ze stycznia 2010. Kategoria "Budownictwo mieszkaniowe i rezydencje"

Opuszczony tor wyścigowy - Francja(duża część już nie istnieje). Fotografie przedstawiają stan z lutego 2009. Kategoria "Rozrywka"

...

8171 zdjęć, pogrupowanych w 326 tematach, w 11 kategoriach tematycznych - przed Tobą jeszcze "Transport", "Militaria i państwowość" i inne; lub w 21 kategoriach krajów.

Pokazana tu część to tylko szczątki tego co ten człowiek w życiu zwiedził.

Tak więc przed Tobą drogi miłośniku "porzuconego", jeszcze wiele długich wieczorów zanim to ogarniesz - w sam raz na zbliżającą się zimę...(sam nie ogarnąłem wszystkiego ;))

Po więcej idź tu:

http://totallycoolpix.com/2011/06/in-the-picture-urban-travel/

http://www.urban-travel.org/documents/

Tłumaczenie: Promo/newsmann