Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Kopalnia ?Podgórze?

 

 

 

?uran z polskiej ziemi da nam ciepło, światło i siłę?

Aleksander Domalewski
Barwne losy uranu 1961r.

 

 

Kopalnia ?Podgórze? w Kowarach to ciekawa i interesująca propozycja dla ludzi ceniących sobie kopalnie oraz fascynujące miejsce dla miłośników podziemnego świata.

Jest ona drugą co do wielkości kopalnią uranu w Polsce. Złoże "Podgórze" usytuowane jest w górnej części doliny rzeki Jedlicy i rozciąga się na północnym stoku góry Średniak poniżej szosy biegnącej do przełączy Okraj. Odkryto je w 1950 roku, a jego eksploatacja rozpoczęła się w 1951 roku. W 1958 roku w wyniku wyczerpania się zasobów kopalnie zamknięto. ?Podgórze? nie tylko dzięki wydobyciu uranu zapisało się na łamach historii, swojego czasu było to czwarte w świecie Inhalatorium Radonowe! W kopalni przeprowadzono odpowiednie prace adaptacyjne w latach 1972 ? 1974. Przygotowano dwie komory inhalacyjne, pomieszczenia dla personelu, pomieszczenia techniczne, toalety i wyjście ewakuacyjne. Pacjentów dowożono na miejsce kolejka elektryczną. Krótko po zakończeniu praca remontowych poddano inhalacji pierwsza grupę chorych. Wyniki kuracji radowej były bardzo obiecujące - radon wywiera korzystny wpływ na różne schorzenia min. choroby układu krążenia, układu oddechowego czy zaburzeń odporności. Zaczęto prowadzić systematyczne zabiegi. Niestety pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęło brakować funduszy na utrzymanie, a nieszczęśliwe zawalenie się wylotu szybu skąd czerpano dużą część radu przeważyło szale decyzji o zamknięciu obiektu. ?Podgórze? podupadało, a okoliczni złomiarze ?pomagali? w jego powolnym procesie niszczenia. W 2010 roku grupa pasjonatów wydzierżawiła kopalnię, zabezpieczyła ja i stworzyła podziemną trasę turystyczną. Pierwsze wycieczki ruszyły już w maju 2011 roku! Każdy miłośnik podziemi może spokojnie sam czy z rodziną odwiedzić to miejsce. Trasa jest całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego.

To miejsce nie zdradziło jeszcze wszystkich swoich tajemnic! Najwięksi śmiałkowie w dalszym ciągu eksplorują zalaną część kopalni. Jest to zarazem najgłębsze nurkowisko w Polsce. Do tej pory udało się zanurkować do głębokości 157 metrów w szybie górniczym który ma 244 metry. Kopalnia ?Podgórze? to idealne miejsce żeby spędzi tam czas wolny, zorganizować niezapomnianą imprezę urodzinowa czy bawić się na sylwestra!

Taką pamiętną noc spędziliśmy tam ostatnio na przyjęciu urodzinowym dwóch bunkrujących się kolegów :) Klimat tego niesamowitego miejsca, gitara i grono gości sprawiło ze kopalnia znowu ożyła, jakby ponownie przybyła do niej grupa kuracjuszy gotowa na nowe zabiegi :)

 

 

Źródła:
1. Roszkiewicz J., Roszkiewicz T., Podziemne Trasy Turystyczne Polski, 2015
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_Podg%C3%B3rze (19 grudzień 2015)