Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny Piątek. Siedzieć w domu czy jechać? Niech pomyśle... dom ? spokojny weekend, bunkry ? pozytywnie zakręcony weekend z wesołą gromadką. Jak myślicie na co padł wybór :) ? ?..czas na mały wyjazd! A może w tym przypadku sabat bo z wszystkich stron kraju zjeżdżają / zlatują się bunkrowcy prosto na górę, a dokładnie do Srebrnej Góry. Z Gorzowa, Poznania, Szczecina, Międzyrzecza, Aleksandrowa Łódzkiego, Torunia, Warszawy, Olsztyna, Oławy, Krakowa!! Goście przybywają, a przyjmie ich w swoje progi Fort Ostróg.

 

 

Trochę historii.

Osiemnastowieczna Twierdza została wzniesiona z rozkazu króla Prus Fryderyka II w latach 1765 ? 1777 zgodnie z projektem płk. Ludwiga Wilhelma Regelera. Fort został wybudowany na ściętym wierzchołku góry, w kształcie pięcioboku. Naokoło fortyfikacji po części wykuto i też wymurowano suchą fosę, o głębokości 7 metrów ? od strony północy; 8 metrów ? od strony południa. Wybudowano również dwa mosty zwodzone: jeden przy zewnętrznych murach, drugi przy bramie prowadzącej na dziedziniec. Budowla została wyposażona w 36 dział oraz wiele promieniście rozchodzących się tuneli minowych. Fort Ostróg to samodzielne dzieło obronne. W podziemnych magazynach przechowywano broń, umundurowanie, amunicje oraz potrzebną na wiele miesięcy żywność, a także 50 ton prochu. Woda była pobierana z wykutej studni która do dziś jest jedną z najgłębszych studni górskich w Europie ? ok 90 metrów. Z takimi zapasami Ostróg mógł przetrwać co najmniej rok oblężenia.
Na Forcie testowano potężne działo pruskiej produkcji, nazwane potem moździerzem oblężniczym. Ważyło ono 12 ton, miotało pociskami ponad 300 milimetrów o wadze 50 kg. Na twierdzy podczas prób testowania z bawełną strzelniczą (mieszano ją z prochem w celu wzmocnienia) doszło do tragedii. Element działa wpadł na dziedziniec, przebił dach spichlerza i upadł na magazyn gdzie znajdowała się znaczna ilość bawełny. Siła wybuchu była tak ogromna, że nawet dwumetrowe ściany wewnętrzne fortu odfrunęły zasypując sucha fosę. Zginęło wielu żołnierzy dla upamiętnienia tego zdarzenia postawiono przed fortem trzy spiżowe krzyże (w późniejszym czasie przeniesiono je na cmentarz Ewangelicki).

Fort w swojej historii był również schroniskiem młodzieżowy (ok 1918-1936; z prądem, bieżącą wodą, gazem czy centralnym ogrzewaniem) oraz obozem jenieckim (od 1940 roku przetrzymywania tam byli żołnierze różnych narodowości min. Polacy, Rosjanie, Belgowie, Francuzi, Grecy). W latach 60-tych obiekt ponownie zostaje miejscem obozów letnich dla harcerzy i młodzieży górniczej. Dzięki patronowi Kopali Rudy miejsce to zostaje odremontowane i no nowo odżywa, aż do jej likwidacji na początku lat 90-tych. Twierdza przechodzi z rąk do rąk, ok 2000 roku trafia w ręce gminy Stoszowice. Obecnie Fort jest otwarty dla zwiedzających. Poza samym obiektem można zobaczyć wystawę ekspozycja upamiętniająca istnienie obozu jenieckiego i muzeum tortur.

 

 

Źródło:

- htto://www.fort ostrog.pl (10 kwiecień 2016)