Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Jako miłośnik niemieckich fortyfikacji postanowiłem odwiedzić stolicę Niemiec w marcu 2020. Celem wycieczki, było odnalezienie śladów po III Rzeszy. Obecnie, tych śladów jest coraz mniej. Czas oraz ciągły rozwój miasta powoduje zacieranie i tak nielicznych pozostałości po II WŚ. Pierwszy raz w Berlinie byłem w wieku 16 lat, a więc miałem tyle lat co ostatni obrońcy miasta. Z bunkrami wtedy miałem tyle wspólnego co z Mercedesami :)

Środkiem transportu między poszczególnymi obiektami był własny transport rowerowy. Plan był ambitny, ponieważ uwzględniał przejechanie 120km przez 2 dni. Jeden dzień to wycieczka do Elstal, a drugi to bunkry po przeciwnej stronie miasta. Z uwagi na zastane warunki atmosferyczne, plan wycieczki został zmieniony.

Wioska olimpijska z 1936 r.

To miała być główna atrakcja podczas wycieczki do Berlina. Obiekt jest w trakcie rewitalizacji, jednak można go zwiedzać za odpowiednią opłatą. W terminie mojej wycieczki, chyba jednak się nie dało tego kompleksu zwiedzić. Brama była zamknięta, a do tego wilgoć w ubraniu zdopingowała mnie to szybkiego zwiedzania sposobem tradycyjnym ;) Ciekawostką jest to, że kompleks składa się z dwóch cześci, rozdzielonych autostradą.

Cytadela Spandau

Jest to budowla XVI-wieczna składająca się z 4 bastionów (Kronprinz, Brandenburg, Konigin, Konig). Wstęp oczywiście płatny.

Reichsbahnbunker Friedrichstraße

Schron przeciwlotniczy wybudowany w 1943r. Przetrwał, ponieważ w 1945r Armia Czerwona go zajęła i zrobiła w nim obóz jeniecki. Po zjednoczeniu Niemiec, bunkier był używany jako klub techno. Obecnie mieści się w nim galeria sztuki, jest możliwość zwiedzania (18Euro!).

Flak Tower III Humboldthain

Jedna z 3 wież przeciwlotniczych Berlina, jedyna zachowana i to w połowie. Francuscy saperzy się pomylili w obliczeniach :)Można zwiedzać z przewodnikiem, po wykupieniu wycieczki on-line. Jest to też doskonały punkt widokowy na Berlin. Pod wieżą można zobaczyć mini park botaniczny oraz skorzystać z basenu :)

Lotnisko Tempelhof

Budynek terminala ma kształt łuku. Jest on gigantyczny. Od powstania miał zachwycać pasażerów, jak widać zachwyca rozmiarem również obecnie. Od dawnego budynku Ministerstwa Lotnictwa dzieli go ok 4km. Od roku 2008 lotnisko jest nieczynne. Zwiedzanie terminala jest możliwe po zakupie biletu. Pas startowy natomiast służy mieszkańcom jako obiekt rekreacyjny.

Bunkier Hitlera pod Kancelarią Rzeszy.

W latach 80 w miejscu schronu wybudowano osiedle wraz z parkingiem. Dopiero niedawno, miasto postawiło tablicę informacyjną o tym, co w tym miejscu się znajdowało. Bunkier został zrównany z ziemią, by uniknąć wycieczek sympatyków nazizmu. Nie do końca się to udało, ponieważ dużo wycieczek odwiedza to miejsce.

Było w czym wybierać. Do kilku obiektów nie dotarłem z różnych powodów (pogoda, zapomnienie). Muzea to nie dla mnie, jednak dwa chciałem zobaczyć. Trudno, może następnym razem ;) Rowerowo też się udało.

Slash

Zapraszamy do działu foto.