Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

 Pozycja umocniona powstała latem 1939 roku, jako pozycja osłaniania (Gołańcz-Wągrowiec). Stanowi ją 17 schronów żelbetowych wybudowanych przez grupę fortyfikacyjną nr 92. Odcinek stanowił obszar działania 26 Dywizji Piechoty. Na terenach gołanieckich stacjonował 10 (z Łowicza) i 37 pułk piechoty (z Kutna).
W skład pozycji wchodzą obiekty pogrupowane w 3 silne ośrodki oporu : ,,Dobieszewko (5 schronów) ? Gołańcz (4 schrony) i Podjezierze (3 schrony). Dodatkowo powstały obiekty zlokalizowane na przesmykach jezior w Laskownicy, Bukowcu i Wągrowcu.
Obiekty w czasie wojny nie były wykorzystywane, natarcie szło przez Przedmoście Bydgoskie. Linia przesłaniania stanowiła więc pewnego rodzaju straszak (ludność niemiecka już przed wojną informowała o postępujących tu pracach obronnych i sile stacjonujących tu wojsk).
Od początku 2008 roku Pasjonaci Podziemi (w zmiennej sile osób) prowadzą prace porządkowe sprowadzające do usuwania zalegającej zieleni a w niektórych przypadkach do całkowitego odkopania obiektu

Od początku 2008 roku Pasjonaci Podziemi (w zmiennej sile osób) prowadzą prace porządkowe sprowadzające do usuwania zalegającej zieleni a w niektórych przypadkach do całkowitego odkopania obiektu (schrony 2, 8, 10, 11, 12, 13). Prace w dalszym ciągu będą kontynuowane. Do odkopania pozostało jeszcze wiele schronów (1, 3, 4, 5, 7, 15 i 16). Liczę, że w przyszłym roku uda się do września przygotować całą pozycję.



Naszym marzeniem byłoby otwarcie w tym miejscu szlaku łączącego wszystkie obiekty i wydanie przez Gminę zgody na opiekę nad obiektem 8, gdzie można by go zrekontruować stanu wyjściowego z 1939. Mógłby się stać jednocześnie miejscem licznych imprez, spotkań oraz miejscem informacyjnym dla całej linii umocnień.


We wrześniu planowane jest zorganizowanie wzorem roku obecnego kolejne spotkanie miłośników fortyfikacje na imprezie plenerowej ,,Piknik przy bunkrze?. Dodatkowo okresowo przygotowywane będą także wystawy promujące fortyfikacje polskie w tym regionie.

Na rok 2009 mamy zgodę burmistrza na prace. Wyślemy pismo do konserwatora zabytków odnośnie zaleceń, do saperów by gmina miała kwit na przygotowanie szlaku.


Na 11 stycznia 2009 planuje przygotowanie stanowiska informacyjnego (z okazji 17 finału WOŚP. Przygotowywane są ulotki, płyty, foldery, makiety schronów, mapki. Będzie to szansa zapoznania się mieszkańców Gołańczy z tym co posiadają w swoim regionie i spojrzenie także na obiekty jako miejsca przyjazne turyście.

Przygotowałem także płytkę promującą polskie fortyfikacje zainteresowanych odsyłam do niej. Są tam fotki i zgromadzone materiały na temat prac, obiektów w Gołańczy jak i obiektów w Żninie, Mogilnie, Bydgoszczy, Poznaniu i Kaliszu

 



autor art oraz inicjator prac w Gołańczy - Robert Menesiak

Autor prac w Gołanczy  wydal także płytę  traktująca o fortyfikacjach w Gołańczy

Płyta zawiera zdjęcia wszystkich obiektów z polskiej linii umocnień Wągrowiec-Gołańcz-Dobieszewko. Jest dodatkowo wzbogacona o zdjęcia z prowadzonych przez nas prac na tym rejonie. Następnie kilkaset jest także zdjęć z sąsiednich obiektów - Mogilna, Żnina, Bydgoszczy, Poznania, Kalisza. Płyta jednocześnie jest cegiełką na dalsze prace prowadzone na tym terenie. Teraz także wzbogacona o zdjęcia z pikniku który odbył się 13 września 2008 Zdjęcia są w jakości 1024/768 pikseli. Dodatkowo kilka map ;)

KOSZT : 10 zł, dane do wpłaty

Robert Menesiak
ul. Grochowska 135/17
60-336 Poznań

PKO BP SA poznań
41 1020 4027 0000 1602 0440 7854

PS w sprawie płyty nie piszcie do Nas wyłaczny kontakt z Robertem.

Autor texty: Robert Menesiak