Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 W niedzielę 04.01.2009 spotkały się ekipy: z TTF, Grudziądza i Nowego Miasta na zwiedzaniu Twierdzy Pierścieniowej Chełmno. Spotkaliśmy się w punkcie zbornym na stacji paliw w Stolnie i zwiedzaliśmy większość z ośmiu fortów piechoty i obiektów towarzyszących. Naprawdę warto odwiedzić te obiekty, bo są dobrze zachowane, oczywiście nadszarpnięte przez złomiarzy, ale jednak fajne.

Do ciekawych obiektów można zaliczyć mało występujące obiekty takie jak Ringstand fur Granatwerfer 34,schrony obsługi armat fortecznych, nawet widoczne jeszcze miejsca stanowisk tych armat z ostatniego okresu przebudowy, czyli z 1944r. Na jednym z fortów zachowały się prawie kompletne wały i stanowiska strzeleckie. Opodal fortu 8 natrafiliśmy na oznakowane miejsce zamordowania ludności w 1939 z Chełmna i powiatu.

Nie chcę to popełnić plagiatu, ani ukraść komuś materiał z neta ,więc podaję link do strony opisującej znacznie lepiej i w sposób bardzo przystępny tę pozycję: http://fortyfikacjechelmna.republika.pl/strona_glowna.htm Należy nadmienić, że redakcja www.bunkrowiec.com.pl była silnie reprezentowana w liczbie co najmniej 7 osób. Oczywiście zakończenie tego zwiedzania miało miejsce przy ognisku, przy którym niestety zabrakło już niektórych kolegów z Torunia i Grudziądza, którzy musieli opuścić nas wcześniej. Całość tej ekspedycji ilustrują foty?